Krawężniki to element, który najczęściej kojarzy się z przestrzenią publiczną, jako sposób na oddzielenie części przeznaczonej dla pieszych i samochodów. Jednak każdy, kto ma swój dom i ogród wie, że nie jest to jedyne możliwe zastosowanie. Klasyczne krawężniki to tylko jeden z przykładów wykorzystania. Eleganckie i o wyjątkowym kształcie elementy świetnie sprawdzą się jako wykończenie wokół domu. Jednak aby uzyskać wyjątkowy efekt konieczne jest odpowiednie dopasowanie krawężników i ich właściwe ułożenie. Jak to zrobić? Krawężniki betonowe to idealne rozwiązanie.
Krawężnik betonowy dlaczego należy o nim pamiętać?
Aranżacja przestrzeni wokół domu jest równie ważna, jak wystrój wnętrz, dlatego wiele osób przykłada do niej równie dużo uwagi. Krawężniki betonowe wykorzystywane są po to, aby oddzielić pewne fragmenty przestrzeni, uwzględniając wymiar funkcjonalny, jak choćby ścieżki w ogrodzie, wyznaczenie miejsca do uprawy warzyw czy rabaty kwiatowej. W niektórych sytuacjach montaż krawężnika to nie tylko kwestia estetyki, ale obowiązkowy element, jak np. w przypadku podjazdu, na którym znajduje się kostka brukowa. To właśnie odpowiednio zamontowany krawężnik sprawia, że kostka nie będzie się rozsuwała. Montuje się go np. wokół tarasu, ponieważ dzięki niemu płyty tarasowe zyskują stabilność.
Jakie krawężniki betonowe wybrać?
W ofercie znaleźć można różnorodne krawężniki betonowe, a także palisady, których zadaniem jest odizolowanie od siebie różnych powierzchni, np. trawnika i podjazdu czy rabaty kwiatowej. Zastosowań jest naprawdę wiele, w zależności od indywidualnych potrzeb związanych z aranżacją terenu wokół domu. Dość ciekawym i popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna betonowego. Takie krawężniki są wyjątkowo trwałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne, a jednocześnie wyglądają szalenie estetycznie do złudzenia przypominając drewno. Jest to doskonały kompromis, łączący w sobie świetny wygląd naturalnego drewna z trwałością betonu.
W jaki sposób prawidłowo ułożyć krawężnik?
Powierzenie zadania ułożenia krawężników betonowych fachowcom to najlepsze rozwiązanie. Zyskujemy wtedy gwarancję, że cały proces jest wykonywany prawidłowo, szczególnie, że jest to wydatek na lata.
Układając krawężnik należy pamiętać, że w pierwszej kolejności konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przygotowując wykop trzeba pamiętać, aby był on szerszy niż planowany rozmiar krawężnika, a w przypadku głębokości – wiele zależy od tego, jakie materiały zostaną wykorzystane oraz na jakiej głębokości wykonana zostanie betonowa ława podkrawężnikowa. Następnie warto rozpocząć pracę od ułożenia jednej warstwy kostki, dzięki czemu lepiej można dopasować do siebie poszczególne elementy. Takie postępowanie w efekcie końcowym pozwala uniknąć trudności na dalszych etapach prac, związanych z koniecznością przycinania elementów. Ułożenie krawężników tak naprawdę jest pierwszym etapem prac. Osadzamy je zanim ułożony zostanie materiał nawierzchniowy (także podsypka).