Chyba każdy kojarzy wyjątkowy wygląd i unikalny charakter klasycznych, starożytnych greckich kolumn, które do dziś można podziwiać. Cięcia, prążki oraz wgłębieniami stają się bardzo popularne we współczesnych aranżacjach wnętrz. Czym są deski ryflowane i jak można je wykorzystać podczas urządzania wnętrz?
Deski ryflowane – czym się charakteryzują?
Najbardziej charakterystyczną cechą są żłobienia. Deska ryflowana nie jest gładka, dlatego dzięki niej można uzyskać wyjątkowy charakter wnętrza. Prezentuje się naprawdę doskonale, nowocześnie. Żłobienie, czyli podłużne rowki wykonywane są na całej długości deski. Ich głębokości nie jest duża, zazwyczaj wynosi ok. 3-5 mm.
Dużą zaletą desek ryflowanych jest to, że w zależności od wariantu mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Choć często wykorzystywane są do wykonania podłogi, to równie dobrze sprawdzą się do wykończenia podłogi.
Zalety i zastosowanie deski ryflowanej
Montaż tarasowej podłogi z desek ryflowanych to nie tylko zalety estetyczne, ale również ważna kwestia w kontekście bezpieczeństwa. Taras często nie jest całkowicie zadaszony, w związku z czym narażony jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, w tym wody. W przypadku klasycznych desek lub płytek zachodzi ryzyko, że na powierzchni tworzyły się będą kałuże. Tym samym wzrasta ryzyko poślizgu. Wykonane na powierzchni deski ryflowanej żłobienia umożliwiają sprawne odprowadzanie wody. Ważne jest, aby zachowany był delikatny spadek.
Żłobienia na powierzchni desek z całą pewnością docenione zostaną przez osoby, dla których ważny jest wygląd podłogi. To świetny sposób, aby zapomnieć o nieestetycznych zarysowaniach, które wielu spędzają sen z powiek.
Żłobienia wykonane mogą być zarówno na górnej lub dolnej powierzchni deski, jak też obustronnie. Elementy znajdujące się na spodniej warstwie mogą być frezowane grubo lub drobno. Warto wiedzieć, że w tym przypadku wybór odpowiedniego wariantu może mieć bezpośredni wpływ na trwałość podłogi tarasowej. Jest to doskonały i bardzo prosty sposób na przygotowanie odpowiednich przestrzeni dylatacyjnych. Obecność frezów na spodzie deski nie jest obowiązkowa, jednak podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę rodzaj wybranego drewna. Najczęściej wykorzystywane są: sosna, modrzew lub gatunki drzew egzotycznych. Te ostatnie cechują się największą odpornością na wilgoć.
Obecnie zastosowanie desek ryflowanych jest bardzo szerokie. Dzięki temu, że żłobienia mogą być wykonane w różny sposób, mogą mieć różną szerokość, na desce wykonywane są rowki o różnym zagęszczeniu, dodatkowo rowki wykonane mogą być w kształcie półokrągłym lub trapezu.
Ryfle betonowe – doskonała alternatywa
Mimo dobrych parametrów nie każdy decyduje się na deski bojąc się o ich trwałość w długim aspekcie czasu. Dla tych, którym podobają się ryfle, ale woleliby uniknąć montażu deski na powierzchni tarasu przygotowane zostały rozwiązania alternatywne. Ryfle betonowe pozwalają nadać każdej powierzchni nowego, unikalnego trójwymiarowego wyglądu. Wykorzystywane nie tylko do wykonania podłogi, ale też do urozmaicenia kompozycji we wnętrzu prezentują się naprawdę doskonale, stwarzając wiele możliwości.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu.