Skip to content Skip to footer

Warzywnik – jak wybrać odpowiedni?

Gdy nadchodzi wiosna wiele osób zaczyna rozważać założenie własnego ogródka. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dostęp do własnych, wyhodowanych warzyw czy owoców to bardzo fajna, a także ekologiczna opcja. Idealnie do tego nada się warzywnik.

Jak wygląda warzywnik?

Warto podkreślić, że uprawa roślin nie wymaga posiadania dużego ogrodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się własnymi warzywami uprawiając je na tarasie czy nawet balkonie. Jak to możliwe? Warzywnik może być specjalnie przygotowaną skrzynką, właściwie o dowolnym rozmiarze i kształcie. Dzięki temu może zostać dopasowana do każdego, nawet niewielkiego metrażu.

Warzywniki cieszą się coraz większą popularnością także wśród osób, które posiadają duże podwórko i bez problemu mogłyby wygospodarować trochę miejsca na klasyczny ogródek warzywny. Zaletą warzywników drewnianych jest ich mobilność, która pozwala “przenosić” ogródek w różne miejsca w ogrodzie. Dzięki temu nie trzeba wyznaczać powierzchni ogródka i przygotowywać jej specjalnie pod uprawę. Można cieszyć się doskonale zaprojektowanym i funkcjonalnym ogrodem, ustawiając specjalne warzywniki w tych miejscach, w których nie będą zajmować części rekreacyjno – ozdobnej.

Jak zbudować estetyczny i funkcjonalny warzywnik?

Warto podkreślić, że współczesne warzywniki wyglądają bardzo estetycznie, dlatego stają się świetnym uzupełnieniem, doskonale zaprojektowanego ogrodu. Ogromną zaletą jest fakt, że mogą zostać wykonane na zamówienie, w dowolnym rozmiarze. Dużą popularnością cieszą się drewniane skrzynie. Drewno z całą pewnością wygląda rewelacyjnie, jednak konieczna jest odpowiednia impregnacja, chroniąca przed działaniem czynników atmosferycznych.

Świetnym rozwiązaniem mogą być materiały alternatywne, drewnopodobne czy trawertyn. Trawertyn jest skałą osadową, porowatą, dzięki czemu warzywnik może zyskać naprawdę ciekawy i przykuwający wzrok wygląd, jednocześnie zachowując niezbędne właściwości, potrzebne do uprawy roślin.

Funkcjonalność jest bardzo ważna. Dostępne są gotowe warzywniki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć własny, w dowolnym rozmiarze. W naszej ofercie znajdują się różne rozmiary desek wykonanych ze struktur drewnianych oraz trawertynu. Dostępne są trzy warianty wysokości elementów, z których można wykonać profesjonalny warzywnik – 44 cm, 90 cm oraz 120 cm. Co ważne, dzięki temu, że jesteśmy producentem, istnieje możliwość dopasowania długości desek właściwie w dowolnej, określonej przez klienta długości. Przy dłuższych wymiarach możliwe jest połączenie desek, poprzez wykorzystanie specjalnych słupków przedłużających.

Zalety warzywników założonych w skrzyniach

Ogromną zaletą warzywników jest możliwość ich przeniesienia czy ustawienia w dogodnych miejscach. Odpowiednio zaprojektowane można bez problemu wkomponować właściwie wszędzie. Uprawy dzięki temu, że nie są przy gruncie nie są aż tak narażone na przymrozki, dzięki czemu rośliny wzrastają i dojrzewają szybciej, niż gdyby były wysiane do gruntu. Ponadto w skrzyniach można założyć warzywnik stwarzając odpowiednie warunki do wzrostu konkretnych gatunków roślin, dostarczając im właściwego rodzaju gleby.

Zapraszamy do kontaktu. Z całą pewnością wybierzemy coś specjalnego dla Ciebie.