Skip to content Skip to footer

Panele elewacyjne – czy warto je montować?

Elewację budynku wykonać można na różne sposoby. W ostatnim czasie dość popularnymi rozwiązaniami stają się m.in. panele elewacyjne czy kamień elewacyjny. Pozwalają one wykonać elewację inaczej niż przy pomocy tynku akrylowego. Czy panele elewacyjne są dobrym rozwiązaniem?

Panele elewacyjne – co to takiego?

Panele elewacyjne są nowoczesnym rozwiązaniem, które z powodzeniem może zastąpić tradycyjny wygląd fasady budynku. Jest to specjalna okładzina, która montowana jest od zewnętrznej strony. Pozwala on w bardzo ciekawy sposób wykonać elewację właściwie każdego budynku, jednak poza wymiarem estetycznym tego typu rozwiązanie posiada także inne, bardzo ciekawe zalety.

Wykonanie elewacji z paneli jest rozwiązaniem, które przez wiele lat wyglądać może naprawdę estetycznie i efektownie. Same panele mogą być wykonane z różnych materiałów, od klasycznego PCV, po kamień, klinkier, a nawet drewno. Świetnym i bardzo gustownie wyglądającym rozwiązaniem będzie wybór drewna betonowego lub masy akrylowej, których wygląd jest naprawdę wyjątkowy. W odróżnieniu od tradycyjnego drewna, drewno betonowe czy masa akrylowa to materiały o wiele trwalsze, dzięki czemu będą doskonale wyglądały przez długi czas.

Panel elewacyjny i jego zalety

Ogromną zaletą paneli elewacyjnych jest to, że pozwalają chronić elewację przed zmiennymi i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, przede wszystkim przed wilgocią. Jeśli panel elewacyjny zostanie dobrze dopasowany to może istotnie poprawić walory termoizolacyjne budynku. Doskonałym rozwiązaniem są panele wykonane z betonu, ponieważ jest on wyjątkowo odporny na czynniki pogodowe, a nawet czynniki mechaniczne. Ponadto beton nie wymaga specjalistycznej impregnacji, co czyni go produktem doskonałym. Do tego nowoczesne metody produkcji sprawiają, że beton może wyglądać naprawdę ciekawie. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby panele elewacyjne wyglądały jak naturalne drewno.

Jeden produkt, kilka odsłon, czyli jaki panel elewacyjny wybrać?

Wykorzystanie paneli elewacyjnych do wykonania elewacji budynku stwarza pewne ciekawe możliwości. Dużą popularnością cieszą się m.in. panele akrylowe lub panele 3D. Pierwsze z nich to rozwiązanie, które wyglądem nawiązuje do klasycznego drewna – jego struktura, ale także kolorystyka doskonale imitują deski, ale jednocześnie są rozwiązaniem bardzo wytrzymałym i odpornym. Panele ażurowe pozwalają z kolei osiągnąć bardzo ciekawy i niepowtarzalny wygląd estetyczny, jednak jeśli mają zostać zamontowane na zewnątrz muszą zostać wykonane z materiałów, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Elewację wykonać można także przy pomocy paneli 3D. To bardzo ciekawa i nowoczesna propozycja, która pozwala osiągnąć wyjątkowy design. Dużą zaletą jest możliwość pomalowania ich na dowolny kolor, a zabieg ten nie wpływa w żaden sposób na wytrzymałość produktu.