Od lat płyty styropianowe pozostają najpopularniejszym materiałem ociepleniowym. Nasza firma stworzyła produkt jeszcze bardziej praktyczny – styropianowe półbale imitujące drewno. Doskonały izolator, który jednocześnie jest lekki, trwały, łatwy w montażu, wielofunkcyjny i nadający niesamowity efekt wizualny na zewnątrz.
Dużym atutem ocieplenia półbalami styropianowymi jest odporność na wilgoć, czy wytrzymałość na zginanie. Półbale styropianowe drewnopodobne posiadają również bardzo dobre właściwości izolacyjne, ważną ich cechą jest samogaszenie i przenoszenie dużego obciążenia.
Do produkcji półbali wykorzystujemy styropian oraz panele akrylowe. Styropian to połączone ze sobą zamknięte komórki, które zawierają do 98 proc. powietrza. Dzięki tym właściwościom nasze półbale mało ważą, co oznacza, że lekkie ocieplenie nie obciąży konstrukcji budynku, a tym samym jest dla niej bezpieczne. Co ważne również, to właśnie dzięki powietrzu styropian ma doskonałe właściwości izolacyjne. Na lekkość półbali wpływa również klej pianowy oraz panel akrylowy. Wszystkie te elementy sprawiają, że 1 m2 półbali o grubości 8,5cm waży 3,5 kg.
Właściwości izolacyjne, czyli mówiąc prościej to, ile ciepła warstwa styropianu zatrzyma wewnątrz domu, określa współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambda (λ). Im jest mniejszy, tym styropian ma lepsze parametry izolacyjne.
Półbale mogą być wykonane pod zamówienie Klienta, wykorzystując styropian pasywny (o szarym kolorze), który ma lambdę na poziomie λ ≤ 0,033 do λ ≤0,030 oraz styropian biały (płyty standardowe) – λ ≤ 0,042 do λ ≤0,034. Grubość bali również dostosowujemy do potrzeb klienta.
Styropiany posiadają różny współczynnik przewodzenia, dlatego też należy pamiętać, że wybór materiału o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła nie oznacza automatycznie najlepszej izolacji. Ostateczny efekt, jeśli chodzi o właściwości izolacyjne, zależy i od parametrów i od grubości warstwy. To znaczy, że ten sam efekt dadzą: cieńsza warstwa styropianu o niższej lambdzie lub grubsza warstwa materiału o wyższej lambdzie. Dlatego też nasze póbale są wykonywane na zamówienie, tak aby sprostać wymaganiom i potrzebom każdego klienta.
Izolacyjność nie jest jednak jedynym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu izolacji termicznej. Każdy styropian co do zasady jest odporny na wilgoć, wytrzymały na zginanie oraz wytrzymuje duży nacisk, przy czym również te parametry mogą być niższe lub wyższe w zależności od przeznaczenia styropianu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich półbali drewnopodobnych do potrzeb indywidualnych.
Szybki montaż
Położenie styropianowych półbali imitujących drewno nie sprawia trudności bez względu na to, czy ocieplamy nowo budowany dom, czy też przeprowadzamy termoizolację już istniejącego budynku. Półbale styropinowe można układać na surowych cegłach (można uprzednio je zimpregnować), czy na istniejącym już tynku, używając dostępnych na rynku piano-klejów. Półbale muszą być położone dokładnie i zgodnie ze sztuką, by zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych (czyli miejsc, które ze względu na łączenie styropianu mogą przepuszczać więcej ciepła na zewnątrz). Aby ułatwić to zadanie, każdy element posiada pióro-wpusty, dzięki którym można łatwiej i bezpieczniej je połączyć. Układanie elementów na budynku musi odbywać się w temperaturze nie niższej 5 °C i nie wyższej niż 25 °C (zgodnie z zaleceniami producenta kleju). Warto również pamiętać, by styropian nie był wystawiony na działanie słońca. Półbale muszą być przechowywany w nieuszkodzonym, fabrycznym opakowaniu, a w przypadku prac latem wskazana jest osłona elewacji.