Skip to content Skip to footer

Kamień dekoracyjny na ścianę – wzory i kolory.

Aranżacja wnętrza to nie tylko kwestia wyboru funkcjonalnych mebli czy koloru ściany. Obecnie dostępnych jest wiele dodatkowych elementów, które nadają wnętrzom unikalnego i wyjątkowego charakteru. Jednym z nich jest kamień dekoracyjny na ścianę.

Różne modele, jak wybrać najlepszy?

Poszukując kamieni dekoracyjnych w pierwszej kolejności zwróć uwagę czy produkt dedykowany jest na zewnątrz budynku, czy producent zaznaczył, że stosuje się go wyłącznie we wnętrzach. Jest to pierwszy z filtrów, jaki należy zastosować poszukując odpowiedniego produktu, gdyż różnią się one specyficznymi właściwościami. Ważną kwestią są m.in. odporność na uszkodzenia, działanie czynników atmosferycznych czy zabrudzenia.

Wybór odpowiedniego kamienia dekoracyjnego na ścianę to w dużym stopniu kwestia gustu danej osoby oraz planu aranżacji danego pomieszczenia. Kamień dopasowuje się pod względem estetycznym, a także kolorystycznym do określonego pomysłu, stanowiąc niejako jego uzupełnienie.

Kamień dekoracyjny, naturalny czy imitacja kamienia?

Kamienie dekoracyjne co do zasady dostępne są w wariantach – jako kamień naturalny oraz imitacja kamienia. Między nimi występuje kilka różnic, jednak najbardziej zauważalną jest cena produktu. Kamień dekoracyjny na ścianę z kamienia naturalnego to produkt o dobrej jakości, jednak jego cena jest bardzo wysoka. Jest to zatem rozwiązanie, które nie jest dostępne dla każdego, gdyż wiąże się z bardzo wysokim kosztem inwestycji w materiał. Doskonałą alternatywą może okazać się imitacja kamienia, która pod względem wizualnym nie różni się znacznie od oryginalnego produktu. Imitacja kamienia naturalnego wykonywana z gipsu lub z betonu jest rozwiązaniem tańszym, choć równie estetycznym. Decydując o wyborze kamienia naturalnego lub imitacji należy także zastanowić się nad specyficznymi warunkami pomieszczenia. W miejscach narażonych na wilgoć (jak np. łazienka) lepszym rozwiązaniem będzie kamień naturalny lub betonowa imitacja kamienia naturalnego.

Kamień dekoracyjny ścienny gipsowy lub betonowy z powodzeniem stosuje się np. w salonach, gdzie panujące warunki nie są trudne. Ogromną zaletą jest różnorodność dostępnych form, zarówno pod kątem wzoru, jak i kształtu czy wielkości. Takie zróżnicowanie pozwala uzyskać intrygujący efekt końcowy. Kamień dekoracyjny gipsowy lub betonowy przypominać może wyglądem kamień naturalny.

Na co zwrócić uwagę wybierając kamień dekoracyjny?

Wśród aspektów, które koniecznie należy wziąć pod uwagę wymienić należy nie tylko ogólną koncepcję aranżacji czy wspomniane już warunki panujące w pomieszczeniu. Ważną kwestią jest także m.in. powierzchnia, jaka ma zostać pokryta kamieniem. Wiąże się to z tym, jaki będzie koszt instalacji. W przypadku salonu często stosowanym rozwiązaniem jest montaż kamienia dekoracyjnego na ścianę wokół kominka, co także jest ważnym czynnikiem wpływającym na wybór produktu.

Zapraszamy do kontaktu.